![]() ![]() |
Wine Asylum The Wine Asylum, the leading Internet destination devoted to the enjoyment of wine. |
For Sale Ads |
Use this form to submit comments directly to the Asylum moderators for this forum. We're particularly interested in truly outstanding posts that might be added to our FAQs.You may also use this form to provide feedback or to call attention to messages that may be in violation of our content rules.
Original Message
RE: Wait a minute...
Posted by Inmate51 on May 6, 2015 at 09:53:22:
Yes, but:
65+23+23=111
(The bottle you should have bought at the restaurant, the bottle you already bought and could have/should have taken home, and another bottle yet to buy to bring your average cost down.)
111/3=37
Since that scenario is now moot, if you buy a case (instead of another bottle) and get a 10% discount ($20.70/bottle), then you have:
63+(12*20.70)=311.40
311.40/13=23.95/bottle, which is very near the per bottle price at the store.
A classic example of "the more you spend, the more you save".
:)